Jak urządzić kuchnię bez okna?

29 października 2018
0 komentarzy

Okno w kuchni to doskonały sposób na wpuszczenie do pomieszczenia dużej ilości światła słonecznego – dzięki niemu staje się jaśniejsza i bardziej radosna. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że dana kuchnia okna nie posiada – w takiej sytuacji warto wykorzystać kilka sposobów na to, aby skutecznie ją rozświetlić. Proste triki sprawią, że nawet ciemna kuchnia stanie się jaśniejsza i bardziej optymistyczna!

Ciemna kuchnia – jakie kolory najlepsze?

Wybór odpowiednich kolorów pozwoli na rozświetlenie ciemnej kuchni, pozbawionej okna. Dotyczy to zarówno barwy ścian, jak i podłogi czy zabudowy kuchennej. Oczywiście im jaśniejsze kolory, tym lepiej. Biel, kość słoniowa i jasne drewno pozwolą na wizualne rozjaśnienie kuchni i jej optyczne powiększenie. Z kolei naturalne, jasne drewno sprawi, że kuchnia będzie bardziej przytulna. Sprawdzą się również delikatnie połyskujące blaty i fronty mebli kuchennych – będą odbijały światło, dzięki czemu kuchnia będzie wydawała się jaśniejsza.

Jasne, subtelnie błyszczące płytki w kuchni to kolejny doskonały sposób na jej wizualne rozjaśnienie. Będą one doskonale współgrały ze zróżnicowanym oświetleniem, umieszczonym wielopunktowo.

Odpowiednie oświetlenie

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest kluczową kwestią podczas urządzania ciemnej, pozbawionej okna kuchni. W pomieszczeniu powinny znaleźć się wielopunktowe źródła światła – listwy LED pod gzymsami szafek kuchennych, oprawy halogenowe czy kinkiety świetne sprawią, że kuchnia stanie się o wiele jaśniejsza i wielowymiarowa.

Takie oświetlenie pozwala również na dowolną modyfikację – domownicy mogą korzystać z różnych źródeł światła, w zależności od pory dnia i potrzeb. W ciągu dnia sprawdzi się oświetlenie górne, a wieczorem – subtelne światło, pochodzące z listew LED. Dzięki temu kuchnia stanie się też bardziej przytulna.

Triki, dzięki którym rozświetlisz ciemną kuchnię

Ciekawym sposobem na rozjaśnienie kuchni są różnego rodzaju przeszklenia – można wykorzystać je w zabudowie kuchennej lub w ścianie, łączącej kuchnię z innym pomieszczeniem. Szare szyby pomiędzy kuchnią a sąsiednim pokojem sprawią, że część światła słonecznego będzie przenikała do kuchni. Takie rozwiązanie docenisz przede wszystkim w słoneczne dni, kiedy promienie będą dostawały się do Twojej kuchni.

Lustro w kuchni? Wielu projektantów wykorzystuje niezwykłą moc lustra – doskonale odbija światło oraz wizualnie powiększa przestrzeń. Sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju lustrzane odbicia – lustrzany front w jednej z szafek kuchennych? Dlaczego nie!

A może aneks kuchenny?

Najbardziej skutecznym sposobem na rozświetlenie kuchni jest oczywiście pozbycie się ściany, która oddziela ją od najważniejszego źródła światła – od słońca! O ile to możliwe, warto wyburzyć ściankę pomiędzy kuchnią i pokojem i zaaranżować tam duży salon z aneksem. W ten sposób przestrzeń znacznie się powiększy, a kuchnia stanie się o wiele jaśniejsza. Ponadto zyskasz możliwość całkowicie nowej aranżacji wnętrza – na przykład ustawienia funkcjonalnej i modnej wyspy kuchennej.

Usunięcie ścianki wbrew pozorom nie musi być bardzo inwazyjne – wystarczy kilka dni remontu, abyś mógł cieszyć się zupełnie nowym wnętrzem salonu z aneksem kuchennym. Twój wybór z pewnością się opłaci, kiedy zobaczysz, jak światło słoneczne rozświetla Twoją kuchnię!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dodatki, które ożywią Twoją kuchnię

Uwielbiasz swoją kuchnię, jednak masz wrażenie, że od pewnego czasu stała się ona odrobinę… nudna? Nie planujesz poważnych zmian w aranżacji kuchni, a mimo to chciałbyś wprowadzić do niej odrobinę nowej energii? Dowiedz się, jakie dodatki ożywią Twoją kuchnię i pozwolą Ci na wprowadzenie do jej wnętrza prawdziwego powiewu świeżości!
26 listopada 2018
0 komentarzy

Jak zaaranżować ścianę nad blatem kuchennym?

Istnieje mnóstwo sposobów na wykończenie ściany, znajdującej się nad blatem kuchennym. W przypadku wielu ciekawych, nowoczesnych aranżacji ściana ta staje się główną ozdobą kuchni. Podpowiadamy, jak zaaranżować ścianę nad blatem kuchennym, aby zyskała ona niepowtarzalny charakter i uprzyjemniała Ci codzienne gotowanie!
29 października 2018
0 komentarzy

Aneks czy oddzielna kuchnia – co wybrać?

Stworzenie funkcjonalnej kuchni należy do najważniejszych zadań, stojących przed każdym, kto urządza własne mieszkanie lub planuje remont. To jedno z tych pomieszczeń, z których korzystamy wiele razy dziennie – często w pośpiechu. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: aneks czy oddzielna kuchnia?
15 października 2018
0 komentarzy