Wyspa kuchenna – modna i wyjątkowo praktyczna

5 października 2018
0 komentarzy

Badania pokazują, że większości Polaków podobają się wyspy kuchenne i chętnie mieliby takie w swojej kuchni. Nic więc dziwnego, że z roku na rok pojawiają się one w coraz większej ilości domów i mieszkań, a projektanci wnętrz podczas początkowych etapów współpracy niejednokrotnie słyszą, że w aranżowanej kuchni mogłaby znaleźć się wyspa kuchenna. Dlaczego wyspy kuchenne są tak popularne? Jakie są ich największe zalety? Czy w Twojej kuchni również sprawdzi się wyspa?

Wyspy kuchenne – największe zalety

Wyspa kuchenna to tak naprawdę część zabudowy, w której część szafek nie styka się ze ścianą. Na szczęście nikt z nas nie potrzebuje szczegółowych wyjaśnień! to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie, które dodatkowo doskonale wygląda. Przede wszystkim dostarcza dodatkowego miejsca roboczego, którego tak często brakuje nam podczas gotowania – wiedzą o tym wszyscy, którzy są prawdziwymi pasjonatami gotowania i uwielbiają mieć wokół siebie nieco kreatywnego chaosu. Sprawdza się również jako stolik podczas porannej kawy lub w czasie posiłków – odpowiednio zaaranżowana wyspa kuchenna pomieści kilka osób, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzi się przy śniadaniu czy obiedzie.

Choć wyspy kuchenne kojarzone są z reguły z dużymi kuchniami, w niewielkich pomieszczeniach również się sprawdzą. W zależności od Twoich potrzeb, wyspy kuchenne mogą pełnić różne funkcje. Może to być blat z szafkami – dzięki temu zyskasz mnóstwo dodatkowej przestrzeni nie tylko do gotowania, ale też do przechowywania rzeczy. Oprócz tego na wyspie kuchennej może być umieszczona płyta grzewcza lub zlewozmywak – zależy to oczywiście od Twoich preferencji. Podczas wybierania wyspy kuchennej zastanów się też nad jej wysokością – jeśli będzie ona głównie przestrzenią roboczą, dopasuj do niej wysokie krzesła, jeśli stanie się jednocześnie stołem jadalnianym, powinna być nieco niższa.

Co ciekawe, w polskich domach wyspy kuchenne zaczęły zdobywać popularność stosunkowo niedawno, jednak ich popularność wcale nie maleje – wręcz przeciwnie, coraz więcej osób decyduje się na wyspę kuchennę. Jednak czy takie rozwiązanie nadaje się do każdej kuchni? 

Czy wyspa kuchenna sprawdzi się w każdej kuchni?

Zanim zdecydujesz się na wyspę kuchenną, zastanów się, czy w Twojej kuchni jest dość miejsca. Pamiętaj, że pomiędzy wyspą a pozostałymi blatami powinno być przynajmniej 90 cm odległości, jednak najwygodniej będzie jeśli będzie to minimum 100-120 cm. Pamiętaj, że podstawową funkcją wyspy kuchennej jest usprawnienie Twojej codziennej pracy – nie powinna więc powodować dyskomfortu. Wyspy kuchenne sprawdzają się w kuchniach o powierzchni minimum 15m2, jednak w tym przypadku im więcej, tym lepiej! Jeśli planujesz umieszczenie na wyspie kuchennej zlewozmywaka lub płyty grzewczej, nie zapomnij o doprowadzeniu odpowiednich mediów!

Wyspy kuchenne najczęściej kojarzymy z kuchniami otwartymi – bardzo wdzięczenie oddzielają kuchnię od salonu. Pamiętaj jednak o tym, że wyspa nie powinna być przesadnie wyeksponowana – o wiele lepiej sprawdzą się proste formy. Z jednej strony wyspa kuchenna sprzyja integracji – kiedy jeden z domowników przygotowuje posiłek, może prowadzić rozmowę z innymi lub pilnować dzieci odrabiających lekcje. Z drugiej dobrze oddziela kuchnię i pozwala nieco ją przysłonić, co sprawdza się na przykład w czasie wizyty gości. W kuchniach zamkniętych wyspa znajduje się na środku, dzięki czemu możliwy jest swobodny dostęp do niej z każdej strony. Jest to przydatne podczas przygotowywania lub spożywania posiłków. W takich pomieszczeniach wyspa staje się niejako sercem kuchni – jest to szczególnie ważne dla osób, które cenią sobie domową atmosferę.

Wyspy kuchenne – podsumowanie

Wyspy kuchenne kuszą nas swoja funckjonalnością i ciekawym wyglądem – jeśli tylko masz taką możliwość, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Nie bez powodu wyspy cieszą się tak wielką popularnością – w końcu każdy z nas lubi czuć się swobodnie i komfortowo, szczególnie w kuchni!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dodatki, które ożywią Twoją kuchnię

Uwielbiasz swoją kuchnię, jednak masz wrażenie, że od pewnego czasu stała się ona odrobinę… nudna? Nie planujesz poważnych zmian w aranżacji kuchni, a mimo to chciałbyś wprowadzić do niej odrobinę nowej energii? Dowiedz się, jakie dodatki ożywią Twoją kuchnię i pozwolą Ci na wprowadzenie do jej wnętrza prawdziwego powiewu świeżości!
26 listopada 2018
0 komentarzy

Jak zaaranżować ścianę nad blatem kuchennym?

Istnieje mnóstwo sposobów na wykończenie ściany, znajdującej się nad blatem kuchennym. W przypadku wielu ciekawych, nowoczesnych aranżacji ściana ta staje się główną ozdobą kuchni. Podpowiadamy, jak zaaranżować ścianę nad blatem kuchennym, aby zyskała ona niepowtarzalny charakter i uprzyjemniała Ci codzienne gotowanie!
29 października 2018
0 komentarzy

Kolorowe baterie kuchenne i zlewozmywaki

Kolorowe dodatki we wnętrzach cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – wprowadzają mnóstwo uśmiechu i pozytywnej energii oraz stanowczo przeciwstawiają się smutnym aranżacjom. Zaproś kolor do jednego z najważniejszych pomieszczeń w swoim domu i sięgnij po naprawdę pomysłowe rozwiązania – kolorowe baterie kuchenne i zlewozmywaki!
3 października 2018
0 komentarzy