Funkcjonalna kuchnia – czyli jaka?

24 sierpnia 2018
0 komentarzy

Kuchnia – jedno z najważniejszych domowych pomieszczeń, to serce życia rodzinnego. To tu przebywamy parę razy dziennie, przygotowując posiłki, parząc kawę, siadając przy stole i oglądając magazyny czy rozwiązując krzyżówki. Piękna i funkcjonalna – taka powinna być idealna kuchnia! O ile nikt nie wątpliwości, jak powinna wyglądać jego najpiękniejsza, wymarzona kuchnia, o tyle mogą pojawić się problemy z tym, które wnętrze nazwać efektywnym.

Podstawowe zasady kuchennej ergonomii

Urządzanie kuchni warto zacząć od wydzielenia specjalnych stref, co zapewni wygodę i łatwość użytkowania pomieszczenia w przyszłości. Kuchnię da się podzielić na cztery strefy:

1. Spiżarnianą. Taką część warto wręcz wydzielić i postarać się np. o osobne pomieszczenie przy kuchni (jeśli budujesz dom, pomyśl o tym koniecznie). W przypadku mniejszych wnętrz będzie to lodówka, szafki, szuflady, regały do przechowywania produktów czy zastawy. Dokładnie przemyśl, ile miejsca na takie składowanie będzie Ci potrzebne. 

2. Zmywania i wstępnej obróbki. Tu chodzi oczywiście o zlew i pojemnik na odpady. Warto umieścić zlew blisko lodówki, co usprawni Ci później codzienne czynności. Wybór idealnego zlewozmywaka też nie jest zbyt prosty – możesz wybrać jedno- lub dwukomorowy, wpuszczany w blat, nablatowy…

3. Przygotowywania. Chodzi oczywiście o blaty na odpowiedniej wysokości i ewentualnie stół lub wyspę kuchenną. W mniejszych kuchniach trzeba będzie poprzestać na blatach (dobrym sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni jest rozmieszczenie akcesoriów na ścianach – na zawieszkach i hakach, dzięki czemu na samym blacie robi się więcej miejsca). W dużych wnętrzach świetnie sprawdzi się wyspa na środku kuchni.

4. Przyrządzania, czyli gotowania. To miejsce z piecykiem, płytą indukcyjną, miejscem do grillowania… Obecnie bardzo łatwo dopasować kuchenkę do stylu pomieszczenia. W prowansalskich, ciepłych wnętrzach sprawdzi się piecyk retro, a w nowoczesnych – indukcja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dodatki, które ożywią Twoją kuchnię

Uwielbiasz swoją kuchnię, jednak masz wrażenie, że od pewnego czasu stała się ona odrobinę… nudna? Nie planujesz poważnych zmian w aranżacji kuchni, a mimo to chciałbyś wprowadzić do niej odrobinę nowej energii? Dowiedz się, jakie dodatki ożywią Twoją kuchnię i pozwolą Ci na wprowadzenie do jej wnętrza prawdziwego powiewu świeżości!
26 listopada 2018
0 komentarzy

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym to doskonała propozycja dla niewielkich wnętrz. Takie połączenie pozwala na wizualne powiększenie przestrzeni, a jednocześnie stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Dowiedz się, jakie są zalety salonu z aneksem kuchennym i jak go urządzić, aby cieszyć się nie tylko funkcjonalnością, ale też doskonałym wyglądem mieszkania.
9 listopada 2018
0 komentarzy