Aneks czy oddzielna kuchnia – co wybrać?

15 października 2018
0 komentarzy

Stworzenie funkcjonalnej kuchni należy do najważniejszych zadań, stojących przed każdym, kto urządza własne mieszkanie lub planuje remont. To jedno z tych pomieszczeń, z których korzystamy wiele razy dziennie – często w pośpiechu. Ważne więc, aby kuchnia była naprawdę wygodna. Jednocześnie osoby, które uwielbiają oddawać się kulinarnemu szaleństwu, marzą o tym, aby kuchnia była idealnym miejscem dla ich codziennego gotowania. Pojawia się więc podstawowe pytanie: aneks czy oddzielna kuchnia?

Aneks kuchenny – wady i zalety

Aneks kuchenny to rozwiązanie, które od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce aneks był rzeczą niespotykaną, dzisiaj – króluje w wielu projektach wnętrz. W mieszkaniach, proponowanych nam przez deweloperów i wybudowanych po 2000 roku, aneks to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie. Oddzielna kuchnia staje się wręcz “towarem” deficytowym. Podstawową zaletą aneksu kuchennego jest jego ogromna funkcjonalność – w miejscu, w którym w przypadku oddzielnej kuchni stałaby ściana, pojawia się dodatkowy blat, który może również pełnić funkcję wysokiego stołu.

Najważniejszą zaletą aneksu kuchennego jest jednak coś innego, niż funkcjonalność. Chodzi oczywiście o możliwość integracji z rodziną. Kiedy po całym dniu pracy wracasz do domu i zaczynasz przygotowywać obiad, zyskujesz możliwość rozmowy z bliskimi. Osoby, będące rodzicami z pewnością docenią fakt, że mogą obserwować, jak ich dzieci bawią się lub odrabiają lekcje w salonie, podczas gdy oni gotują obiad.

Niezaprzeczalną zaletą aneksu kuchennego jest dostęp do światła dziennego. Jeśli w kuchni nie ma okien, pomieszczenie staje się dość ciemne, a nawet klaustrofobiczne. Aneks kuchenny pozwala na rozwiązanie tego problemu – kuchnia otwarta na salon jest pełna słońca, a kucharz nie musi być odizolowany od reszty rodziny.

Aneks kuchenny kojarzony jest z reguły z dużymi, przestronnymi wnętrzami, jednak takie rozwiązanie sprawdzi się również na niewielkim metrażu. Brak dodatkowych ścianek może pozwolić na oszczędność 2-4m2. Aneks daje poczucie większej przestrzeni, dzięki czemu wnętrze wygląda na większe i bardziej nowoczesne.

Niestety aneks kuchenny ma też kilka wad. Po pierwsze, nie pozwala na zachowanie całkowitej prywatności w momentach, kiedy w domu pojawiają się gości. Gdy wszyscy siedzą przy dużym stole w salonie, mają doskonały widok na aneks kuchenny, a tym samym na Twoje krzątanie się po kuchni lub stertę brudnych naczyń. W takim przypadku z pomocą przychodzi jednak wyspa kuchenny lub wysoki blat, który oddziela kuchnię od salonu – odpowiednio umiejscowiony może zasłaniać część kuchni, dzięki czemu pewne elementy staną się niewidoczne z salonu.

A może jednak oddzielna kuchnia?

Oddzielna kuchnia jest typowe dla tradycyjnych rozkładów mieszkań. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej osoby, które mieszkają same – seniorzy lub nowocześni single. Najważniejszą zaletą oddzielnej kuchni jest możliwość oddzielenia panującego w niej bałaganu od reszty pomieszczeń – nie oszukujmy się, kuchnia to takie miejsce, w którym trudno zachować ciągły porządek. Głodne dzieci, w pośpiechu przygotowujące sobie kanapki lub dwudaniowy obiad, którego przygotowanie wymaga użycia wielu garnków i naczyń sprawia, że przynajmniej kilka razy dziennie w kuchni robi się bałagan. Oddzielna kuchnia pozwala na “ukrycie” chaosu, na przykład wtedy, kiedy pojawią się niespodziewani goście.

Osobna kuchnia sprawdzi się również u osób, którzy są wytrawnymi, domowymi kucharzami. Długotrwałe gotowanie generuje mnóstwo zapachów, które w przypadku aneksu roznoszą się po sporej części domu – w oddzielnej kuchni wystarczy zamknąć drzwi, aby pozostali domownicy nie musieli zastanawiać się, co takiego dzisiaj gotujesz. Takie rozwiązanie sprawia również, że wilgotność powietrza w salonie nie jest tak wysoka, jak ma to miejsce w przypadku aneksu kuchennego. Zapachy i wilgotność powietrza to główne argumenty osób, które decydują się na osobną kuchnię. Nic dziwnego – zbyt wysoka wilgotność może obniżać żywotność sprzętu elektronicznego, znajdującego się w salonie, a nadmiar zapachów może wnikać w meble i tekstylia. Długotrwała wilgoć może również prowadzić do powstawania pleśni, a to z kolei może wywołać potrzebę remontu lub odnowienia mieszkania – a tym samym zwiększa się koszt długotrwałej eksploatacji mieszkania.

Oddzielna kuchnia może sprawdzić się nie tylko w niewielkich, ale też w dużych mieszkaniach. Odpowiednia aranżacja wnętrza może sprawić, że osobna kuchnia stanie się bardziej funkcjonalna niż salon. O ile ma ona odpowiedni metraż, warto umieścić w niej stół wraz z wygodnymi krzesłami lub wyspę kuchenną z możliwością spożywania przy niej posiłków – takie rozwiązanie zapewni komfort całej rodzinie, a domowy kucharz zyska większą prywatność.

Podsumowanie

A zatem co wybrać – aneks czy oddzielną kuchnię? Podstawowym parametrem powinien być tutaj rozkład i metraż mieszkania. Warto zastanowić się, które rozwiązanie pozwoli na zachowanie większej przestrzeni. Oddzielna kuchnia sprawdzi się u osób, które uwielbiają gotować – dzięki niej zyskają prywatność i będą mogli oddać się kulinarnym szaleństwom. Aneks kuchenny z kolei to dobre rozwiązanie dla osób, których tempo życia jest dość szybkie. Otwarta kuchnia pozwoli im na zyskanie dodatkowych chwil z rodziną. Pamiętaj również, że odpowiednia aranżacja wnętrz pozwoli na zwiększenie jego funkcjonalności, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na aneks czy osobną kuchnię!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dodatki, które ożywią Twoją kuchnię

Uwielbiasz swoją kuchnię, jednak masz wrażenie, że od pewnego czasu stała się ona odrobinę… nudna? Nie planujesz poważnych zmian w aranżacji kuchni, a mimo to chciałbyś wprowadzić do niej odrobinę nowej energii? Dowiedz się, jakie dodatki ożywią Twoją kuchnię i pozwolą Ci na wprowadzenie do jej wnętrza prawdziwego powiewu świeżości!
26 listopada 2018
0 komentarzy

Jak zaaranżować ścianę nad blatem kuchennym?

Istnieje mnóstwo sposobów na wykończenie ściany, znajdującej się nad blatem kuchennym. W przypadku wielu ciekawych, nowoczesnych aranżacji ściana ta staje się główną ozdobą kuchni. Podpowiadamy, jak zaaranżować ścianę nad blatem kuchennym, aby zyskała ona niepowtarzalny charakter i uprzyjemniała Ci codzienne gotowanie!
29 października 2018
0 komentarzy

Wyspa kuchenna – modna i wyjątkowo praktyczna

Badania pokazują, że większości Polaków podobają się wyspy kuchenne i chętnie mieliby takie w swojej kuchni. Nic więc dziwnego, że z roku na rok pojawiają się one w coraz większej ilości domów i mieszkań, a projektanci wnętrz podczas początkowych etapów współpracy niejednokrotnie słyszą, że w aranżowanej kuchni mogłaby znaleźć się wyspa kuchenna. Dlaczego wyspy kuchenne są tak popularne? Jakie są ich największe zalety? Czy w Twojej kuchni również sprawdzi się wyspa?
5 października 2018
0 komentarzy